Preview of Dunlop PH122-088 Hetfield's White Fang Custom Flow 0.88 mm
Dunlop PH122-088 Hetfield's White Fang Custom Flow 0.88 mm
In den Warenkorb
Wird heute versandt, falls vor 15:00 bestellt
We used the Flow Standard Pick 1.0mm as our starting point. The thrash titan put it through a full battery of tests on the road and came back to us with the tweaks and adjustments he needed to make it just right. First, we incorporated the Black Fang Pick's blended beveled edges for a super snappy attack that rings out with bright articulation, ensuring that every note and chord makes an impact through all that speed and gain. Next, we made it a bit heavier, going to 1.14mm—not normally available in the standard Flow Pick line—for the perfect balance between mass and articulation. Lastly, we enhanced the grip, creating a custom pattern so that the pick stays put when Hetfield digs in.